კომპანია Man Truck & Bus აჩქარებს გადასვლას ნულოვანი გამონაბოლქვის მქონე კომერციულ მანქანებზე: მძიმე სატვირთო მანქანების eTrucks-ის წარმოება მიუნხენში 2024 წლის პირველ ნახევარში დაიწყება.
MAN აჩქარებს საკუთარ ტრანსფორმაციას და დიდ ნაბიჯებს დგამს ნულოვანი გამონაბოლქვის მქონე ამძრავი სისტემებისკენ: დევიზით "მომავალი სწორედ ახლა იწყება - ჩვენ გზას ვუხსნით ნულოვან გამონაბოლქვს", მიუნხენის კომერციული მანქანების მწარმოებელმა წარმოადგინა თითქმის სერიული წარმოების ელექტრო სატვირთო მანქანა ქ. ნიურნბერგში თებერვლის შუა რიცხვებში და გასცა ნებართვა მომავლის წყალბადის მნიშვნელოვანი პროექტის განხორციელებაზე.
მიუნხენში მძიმე ელექტრო სატვირთო მანქანების წარმოება უკვე დაგეგმილია 2024 წლის დასაწყისში, პირველი 200 ერთეულის მიწოდებით - თითქმის ერთი წლით ადრე, ვიდრე თავდაპირველად იყო დაგეგმილი. დღეს ნიურნბერგში კომპანია MAN- მა საზოგადოებას პირველად წარუდგინა ახალი ელექტრო სატვირთო მანქანის თითქმის სერიული წარმოების პროტოტიპი. ახალი, უგამონაბოლქვო ამძრავი სისტემების გარდა, კომპანია MAN ავითარებს ელექტრომობილურობის კომპლექსურ გადაწყვეტილებებს, რომლებიც ამზადებენ მომხმარებლებს სატრანსპორტო საშუალებების ადრეულ ეტაპზე გამოსაყენებლად. "ჩვენი ავტოპარკის ელექტრიფიკაცია კიდევ უფრო სწრაფად უნდა მოვახერხოთ. თუმცა, ელექტრონული მობილობის განვითარების დაჩქარებაში წარმატებას მხოლოდ იმ შემთხვევაში მივაღწევთ, თუ მხარს დავუჭერთ და დავარწმუნებთ ჩვენს მომხმარებლებს - გადავიდნენ ახალ სისტემაზე. ამისათვის ჩვენ ვქმნით ინტეგრირებულ ციფრულ გადაწყვეტილებებს და დატენვის სისტემებთან დაკავშირებულ შეთავაზებებს, "განმარტავს ალექსანდრე ვლასკამპი , MAN Truck & Bus-ის აღმასრულებელი დირექტორი. ელექტრომობილურობის განვითარების დაჩქარების გარდა, კომერციული მანქანების მწარმოებელი აძლიერებს კვლევას წყალბადის მობილურობის სფეროში. ამ მიზნით, ბავარიის მინისტრმა-პრეზიდენტმა მარკუს სოდერმა და ბავარიის ეკონომიკის მინისტრმა ჰუბერტ ეივანგერმა დღეს წარმოადგინეს „ბაიერნფლოტის“ პროექტის დაფინანსების ვალდებულება 8,5 მილიონი ევროს ოდენობით. 2024 წელს MAN- ის წყალბადის საწვავის უჯრედებით აღჭურვილმა სატვირთო მანქანებმა უნდა დაუმტკიცონ თავიანთი ვარგისიანობა ბავარიაში ხუთ მსხვილ მომხმარებელს. "მომავალი სწორედ ახლა იწყება - ჩვენ გზას ვუხსნით ნულოვან გამონაბოლქვს" - სწორედ ამ ლოზუნგით უმასპიძლა მიუნხენში არსებული კომერციული მანქანების მწარმოებელმა კომპანია MAN Truck & Bus-მა დღეს ნიურნბერგში პოლიტიკის, მეცნიერებისა და დარგის წარმომადგენლებს. შეხვედრაზე კომპანიამ წარმოადგინა თითქმის სერიული წარმოების ელექტრო სატვირთო მანქანა და ოფიციალურად განაცხადა მომავლის წყალბადის მნიშვნელოვანი პროექტის დაწყების შესახებ. MAN Truck & Bus-ის მმართველი საბჭოს თავმჯდომარემ ალექსანდრე ვლასკამპმა ღონისძიებაზე განაცხადა: "კომპანია MAN აჩქარებს მის ტრანსფორმაციას და დიდ ნაბიჯებს დგამს ნულოვანი გამონაბოლქვის მქონე ამძრავი სისტემებისკენ. MAN- ში და TRATON Group-ში ჩვენ პრიორიტეტს აკუმულატორზე მომუშავე ელექტრო ამძრავები წარმოადგენს. სწორედ ასეთი ამძრავები ქმნის საფუძველს ჩვენი მძიმე სატვირთო მანქანებისთვის, რომლებსაც გამოვიტანთ ბაზარზე 2024 წლიდან. მხოლოდ 2030 წლის შემდეგ, როდესაც ხელმისაწვდომი იქნება საკმარისი მოცულობის ეკოლოგიურად სუფთა წყალბადი და შესაბამისი ინფრასტრუქტურა, ჩვენ ვგეგმავთ H2 სატვირთო მანქანების გამოყენებას შერჩეულ სფეროებში. სწროედ ამიტომ ვაწარმოებთ კვლევებს წყალბადის სფეროში, ხოლო დაფინანსება ბავარიის მიწის მხრიდან საშუალებას მოგვცემს კიდევ უფრო მეტი გამოცდილება შევიძინოთ აღნიშნულ სფეროში“. MAN- ის აღმასრულებელმა დირექტორმა ალექსანდრე ვლასკამპმა ასევე განაცხადა ღონისძიებაზე, რომ პირველი 200 ელექტრონული სატვირთო მანქანა 2024 წლის დასაწყისში იქნება მზად და ეს ელექტრო-აკუმულატორებით აღჭურვილი სატვირთო მანქანები დატოვებს MAN- ის მთავარ ქარხანას მიუნხენში. გარდა ამისა, ე.წ. აკუმულატორების პაკეტების შიდა აწყობის ხარჯზე მნიშვნელოვნად გაიზრდება ელექტრო-აკუმულატორებზე მომუშავე კომერციული მანქანების დამატებითი ღირებულება. ნათელია, რომ კომპანია MAN აჩქარებს წიაღისეული ნივთიერებებისგან თავისუფალ საწვავზე გადასვლას და ემზადება სატვირთო და სამგზავრო ტრანსპორტის უგამონაბოლქვო მომავლისთვის.

БОЛЬШОЙ ШАГ К НУЛЕВЫМ ВЫБРОСАМ
Компания MAN Truck & Bus наращивает темпы перехода к коммерческим автомобилям с нулевым уровнем выбросов: производство тяжелых грузовиков eTrucks в Мюнхене начнется уже в начале 2024 года.
MAN ускоряет свою трансформацию и делает большие шаги в направлении систем привода с нулевым уровнем выбросов: под девизом "Будущее начинается сейчас - мы прокладываем дорогу к нулевому уровню выбросов", мюнхенский производитель коммерческих автомобилей представил в середине февраля в Нюрнберге почти серийный электрогрузовик и дал добро на реализацию важного водородного проекта будущего.
Производство тяжелых электрогрузовиков в Мюнхене теперь планируется начать уже в начале 2024 года с поставкой первых 200 единиц. Это почти на год раньше, чем планировалось изначально. Сегодня в Нюрнберге MAN впервые представил публике почти серийный прототип нового электрогрузовика. В дополнение к новым безэмиссионным приводам MAN разрабатывает комплексные решения по электромобильности, которые готовят клиентов к использованию транспортных средств на ранней стадии. "Мы должны еще быстрее стимулировать электрификацию нашего автопарка. Однако мы добьемся успеха в наращивании темпов развития электронной мобильности только в том случае, если поддержим наших клиентов и убедим их в необходимости перехода на новую систему. Для этого мы создаем интегрированные цифровые решения и предложения по зарядке", - объясняет Александр Власкамп, генеральный директор MAN Truck & Bus. Помимо ускорения темпов развития электрической мобильности, производитель коммерческих автомобилей активизирует свои исследования в области водородной мобильности. С этой целью министр-президент Баварии Маркус Зедер и министр экономики Баварии Хуберт Айвангер сегодня представили обязательство по финансированию проекта "Баварский флот" (Bayernflotte) в размере 8,5 миллионов евро. В 2024 году грузовики MAN с водородными
топливными элементами должны доказать свою пригодность пяти клиентам в Баварии. "Будущее начинается сейчас - мы прокладываем дорогу к нулевым выбросам" - под таким девизом мюнхенский производитель коммерческих автомобилей MAN Truck & Bus принял сегодня в Нюрнберге представителей политики, науки и промышленности, чтобы представить почти серийный электрический грузовик и дать старт важному проекту водородного будущего. Александр Власкамп, председатель правления MAN Truck & Bus, сказал на мероприятии: "MAN ускоряет свою трансформацию и делает большие шаги в направлении безэмиссионных систем привода. Мы в MAN и в TRATON Group-е уделяем особое внимание электрическим приводам, работающим на аккумуляторе. Они являются основой для наших тяжелых грузовиков, которые мы начнем выпускать на рынок с 2024 года. Только после 2030 года, когда появится достаточное количество экологически чистого водорода и соответствующая инфраструктура, мы рассчитываем использовать грузовики на H2 в отдельных областях применения. Именно поэтому мы исследуем тему водорода, а финансирование со стороны земли Бавария позволяет нам наращивать опыт в этой области". Генеральный директор MAN Александр Власкамп также объявил на мероприятии, что первые 200 е-грузовиков будут завершены в начале 2024 года. Затем грузовики с электро-аккумуляторными батареями сойдут с производственной линии на главном заводе MAN в Мюнхене. Кроме того, за счет собственной сборки так называемых аккумуляторных блоков, будет значительно увеличена добавленная стоимость для работающих на электрических аккумуляторах коммерческих автомобилей. Очевидно, что MAN ускоряет темпы перехода на виды топлива, не содержащие ископаемых веществ, и готовится к безэмиссионному будущему грузового и пассажирского транспорта.